Doç. Dr. Hasan SAMANİ

Ana Sayfa \ Kişiler \ Akademik Personel \ Doç. Dr. Hasan SAMANİ

Aslen Karpaz bölgesinin Kuruova (Korovya) köyünden olan Yrd. Doç. Dr. Hasan Samani 26 Aralık 1970 tarihinde Mağusa’da doğdu. İlkokulu Kuruova köy İlkokulu’nda tamamladı. Ortaeğitimini 1988 senesinde mezun olduğu Yeni Erenköy Lisesi’nde tamamladı. Lisans öğretimini ODTÜ Tarih Bölümü’nde tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakın Çağ Ana Bilim Dalı’nda önce Master, sonra da Doktora derecelerini aldı. 2006 senesinde Yardımcı Doçentliğe atandı.

2007 senesine kadar KKTC’nin çeşitli üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışan Hasan Samani, 2007’den bu yana Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Dr. Hasan Samani’nin başlıca çalışma sahası Modern Kıbrıs Tarihi’dir. Tanzimat Devrinde Kıbrıs (1839-1878) adlı Doktora tez çalışmasında Osmanlı Modernleşme sürecinin temeli sayılan Tanzimat reformlarının Kıbrıs’a yansımalarını araştırdı. Samani’nin konuyla ilgili ulusal ve ulaslararası makale ve bildirileri vardır.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Samani Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ile birlikte İmparatorluktan Cumhuriyet’e Modern Türkiye’nin Oluşumu. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi adlı kitabın yazarıdır. Samani ayrıca, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği bünyesinde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarihçi ve eğitmenlerinden oluşan komisyonca hazırlanmış olup, Türkçe, Rumca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayınlanan (2011) Kıbrıs’ta Osmanlı Dönemi: Değişim, Süreklilik ve Çeşitliliği Keşfetmeyi Öğrenmek adlı çalışmanın koordinatörlüğü ile yazarlığını yaptı. Aynı derneğin Avrupa Konseyi işbirliğiyle düzenlediği çeşitli atelye çalışmalarında eğitmen olarak görev aldı. Bu çerçevede Yardımcı Eğitim ve Öğretim Materyal Seti olarak Avrupa Konseyi tarafından yine üç dilde yayınlanan Geçmişimize Bir Bakış adlı çalışmada yer alan “Kıbrıs’ta Eğitim” ve “ Kıbrıs’ta Kahvehane Gelenekleri” makalelerinin yazarlığını yaptı.

Yrd. Doç.Dr. Hasan Samani aynı zamanda yerli televizyon kanallarımızdan Kanal T’de “ Tarihçe Sohbetler” programının yapımcılığı ile sunuculuğunu yapmaktadır. Dr. Hasan Samani evli ve iki çocuk babasıdır.