Prof. Dr. Mehmet ÇAKICI
Prof. Dr. Mehmet ÇAKICI
Psikoloji Türkçe Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

1966 yılında Lefkoşa/Kıbrıs’ta doğdu. İlkokulu Atatürk İlkokul’unda, ortaokulu Bayraktar Ortaokul’unda okul biricisi olarak ve lise eğitimini de Lefkoşa Türk Lisesi’nde bitirdi. 1985 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İngilizce Tıp eğitimine başladı. Eğitimi esnasında Londra’da 1991 yılında St.Thomas and Guys Hospital’de, Southwestern Hospital’de, Brook General Hospital’de ve 1992 yılında da Charing Cross Hospital’de psikiyatri stajları yaptı. 1994-1998 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisası yaparak psikiyatri uzmanı oldu. 1997 yılında “Şizofrenik Hastalarda MRI ve SPECT Bağıntısı” isimli makalesi 33.Türkiye Ulusal Psikiyatri Kongresi en iyi araştırma ödülünü ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 70.Yıl Özel Ödülünü kazandı. 1996-2000 yılları arasında ikinci uzmanlığı olan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Adli Tıp Doktorasını yaptı. 1997-1998 yılları arasında İstanbul’daki liselerde uyuşturucu madde kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Bağımlılık ve Gençik Komisyonu” üyeliği yaptı. Bugün dahi İstanbul liselerinde okutulan “Yaşam Becerileri Klavuzu”’ isimli gençlerinin madde kullanımının önlenmesiyle ilgili eğitim programının kitabını hazırladı.
1998 yılında Kıbrıs’a geri dönerek Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Başkanı olarak çalışmaya başladı. Askerlik görevi esnasında Askerdeki intiharların önlenmesine yönelik olarak KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde Psikiyatrik Tedavi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezini (PEDAM) kurdu ve ruh sağlığı hizmetlerinin yerleşmesi için program hazırladı. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde intiharların ve şiddeti azaltılmasında önemli katkıları olması nedeniyle 1999 yılında KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Ödül ve Takdir Belgesini aldı.

Dr.Mehmet Çakıcı 2001 yılında “Bankazedelerde Psikolojik ve Psikopatolojik Belirtilerin İncelenmesi” isimli çalışması ile Türkiye’de ikinci kez en iyi araştırma ödülünü kazandı. 2001 Yılında Psikiyatri Doçenti oldu. Üniversiteye döndükten sonra yaptığı çalışmalar nedeniyle 2001 yılında Yakın Doğu Üniversitesi “En Başarılı Öğretim Görevlisi Ödülü”nü aldı. Sivil toplum hayatında da aktif görevlerde yer aldı. Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği Başkanlığı, Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği Genel Sekreterliği, Özel Hekimler Birliği Asbaşkanlığı görevlerinde bulundu. Özellikle Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği’nin kendisinin başkanlığında canlanmasını sağlayarak topluma yönelik özellike çocuk istismarı, çocuk hakları, AIDS, Kadına yönelik şiddet, uyuşturucu gibi konularda eğitici konferans ve kampanyalar yürüttü. Sivil toplum örgütlerine katkıları ve özellikle uyuşturucu konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle 2002 yılında da Genç Müteşebbisler Derneği tarafından Türkiye Akdeniz Bölgesi’nde yılın 40 yaş altı en başarılı on kişisinden biri ödülü olan TOYP ödülünü“İnsanlığa ve gönüllü Kuruluşlara Hizmet” alanında aldı. 2001 Yılından Kıbrıs’taki ilk özel yatılı madde Bağımlılığı tedavi merkezi olan Pembe Köşk Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ni açtı. Ayrıca Kıbrıs Ruh Sağlığı Enistitüsü”nü kurarak “aile terapisi”, “madde bağımlılığı danışmanlığı” ve pozitif psikoterapi gibi programların ruh sağlığı çalışanlarına yönelik başlatılmasını sağladı. Halen 9 kitabı ve çok sayıda yayınlanmış yurt içi ve yurt dışı makalesi bulunmaktadır.

2003 yılında Barış ve Demokrasi Hareketi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2003-2005 yıllarında BDH Lefkoşa Milletvekili olarak KKTC Meclisi’nde görev yaptı. 2004 yılında BDH’nın ilk Genel Sekreteri oldu. Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) ve Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) birleşmesi ile oluşturulan Toplumcu Demokrasi Partisi’nin ilk Genel Başkanı oldu.
Eşi Doç.Dr. Ebru Çakıcı da psikiyatrist olan Doç.Dr.Mehmet Çakıcı biri kız ve biri erkek iki çocuğu bulunmaktadır.

ÖZGEÇMİŞ

 1. Adı Soyadı:Mehmet Çakıcı
 2. Doğum Tarihi:13 Eylül 1966
 3. Unvanı:Profesör
 4. Öğrenim Durumu:
DereceAlanÜniversiteYıl
LisansTıpMarmara Üniversitesi1994
Y. Lisans
DoktoraRuh Sağlığı ve HastalıklarıBakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi1998
DoktoraAdli TıpMarmara Üniversitesi2002
 1. Akademik Unvanlar

Yardımcı Doçent Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Yakın Doğu Üniversitesi 1998

Doçent Psikiyatri Yakın Doğu Üniversitesi 2001

Profesör Adli Bilimler Yakın Doğu Üniversitesi 2013

 1. Yönetilen Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri

6.1 Yüksek Lisans Tezleri

1-Zafer Bekiroğulları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençleri arasında alkol ve sigara kullanımına yönelik tutum ve değer yargılarının incelenmesi. Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü. Lefkoşa, 2003.

2-Selma Düşünmez, Eşi Tarafından Şiddete Uğrayan Kadınların Şiddeti Yaşama Düzeylerinin Çalışıp Çalışmamalarına Göre Karşılaştırılması, YDÜ Eğitim Bilimleri Enistütüsü, Lefkoşa 2004.

3- Didem Batu, KKTC’de Çocuk İstismarının Alkol ve Sigara Kullanımına Etkisi, YDÜ Eğitim Bilimleri Enistütüsü, Lefkoşa 2005.

4-Deniz Ergün, The Psychological Consequences of Internal Displacement Among Turkish Cypriots, NEU Institute of Applied and Social Sciences, Nicosia, 2006.

5-Hüseyin Bayraktar, Farklı Demografik Değişkenlere Sahip Evli Bireylerin Çatışma Eğilimi ve Çift Uyumu Karşılaştırılması, YDÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Lefkoşa, 2007.

6-Anıl Görkem, KKTC’de Çocuk Suçluluğu Yaygınlığı, 2001-2005, YDÜ Eğitim Bilimleri Enistütüsü, Lefkoşa 2008.

7-Hatice Güliz Bolayır, Comparison of Mental Health Problems According to Gender Differences in Cancer Patients, NEU Institute of Applied and Social Sciences, Nicosia, 2009

8-Peyman Hassoy, Ailelerin Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları İle ilgili Bilgi Düzeyleri ve Tutumları. YDÜ Eğitim Bilimleri Enistütüsü, Lefkoşa 2010.

9-Emel Paşa Baskın, Juvenile Delinquency in Turkish Republic of Northern Cyprus, NEU Institute of Applied and Social Sciences, Nicosia, 2011

10-Cemaliye Direktör, Ergenlerde Algılanan Ebeveyn Kabul ve Reddin Psikolojik Sorunlar Üzerinde Etkisi. YDÜ Eğitim Bilimleri Enistütüsü, Lefkoşa 2011

11- Gizem Öneri Uzun, Examination of university students’ views on relationships according to some sociodemographic variables. Institute of Educational Sciences, 2012.

12-Damla Alkan, The Comparison Of Depression, Anxiety And Loneliness Levels In Adolescents According To The Parental Loss. 2012.

13-Zühre Akmanlar, The study of Obese Individuals Alexithmia and General Self-Efficacy. 2012.

14-Cihan Esirgemez, Evulation Of The Cannabis As A Gateway Drug: Gateway Hypothesis. 2014.

15-Neslihan Tütar, The Prevalence of Substance Use In Northern Cyprus, 2013, 2014. (Tez Danışmanı: Prof. Dr. Mehmet Çakıcı)

16-Yağmur Fırat, Comparison of Sociodemographic Characteristics and Problem Intermet Use Problem Between Gamblers and Non-gamblers Among University Students. 2015.

17- Tolga Şakar, Comparison of Sexual Attitudes, Sexual Satisfaction and Attachment Styles of Patients with Bipolar I Disorder, Borderline Personality Disorder and Healthy Controls. 2015.

18- Rüveyda Bayramoğlu, Comparison of Cultural and Religion Attitudes Differences of Psychoactive Drug Use Characteristics Between Cyprus and Turkey Born University Students. 2015.

19- Elif Ceren Sert, The Prevalence and risk factors of cigarette and alcohol use and their effect on other psychoactive substance use in Turkısh republic of North Cyprus. 2015.

20- Özlem Gökçe,Prevalence and risk factors of major depression in Turkish Republic of Northern Cyprus,2016.

21- Sargol Naboureh, Comparing resilience, post-traumatic stress disorder and depression between internally displaced and non-displaced person among adolescence, 2016.

22- Seren Akman, Investigation of the effects of menopause on women’s mental health and sexual life, 2016.

23- Feride Lök, The relationship between marital adjustment with socio-demographic characters and sexual satisfaction in married individuals,2016.

24- Feriha Çelik, A Comparıson Of Chıldhood trauma Hıstory And Psychopathologıcal Symptoms Among Substance dependents And Non –Dependents, 2017.

25-Engin Değirmenci, Erenköy ve TMT Mücahitlerinin Psikolojik Örselenme, Dayanıklılık ve Depresyon Düzeylerinin İncelenmesi, 2017.

26- Asra Babayiğit, Prevalence and Risk Factors of Post-Traumatic Stress Disorder in a North Cyprus Household Adult Survey, 2017.

27- Engin Değirmenci, Erenköy ve TMT Mücahitlerinin Psikolojik Örselenme, Dayanıklılık ve Depresyon Düzeylerinin İncelenmesi, 2017.

28- Ayşe Buran, PTSD Levels of Erenköy War veterans, psychological symptoms and family functions of the second generation, 2018.

29- Mustafa Çay, Çoklu Zeka Kuramına Göre Bireylerin Depresyon Şiddeti Puanlarının, Zeka Türleri Açısından İncelenmesi, 2018.

30- Emine Özçivici Ayhan, 3-6 yaş çocuklu annelerin ebeveynlik tutumları ile çocukların yeme davranışları arasındaki ilişki, 2018.

31- Sercan Türkoğlu, Casino personelinde stres ve kaygı düzeyleri, 2018.

32- Eren Aslan, Üniversite Öğrencilerinde Psikolojik Sağlamlık Düzeyinin Kişinin Mizaç Özellikleri, Çocukluk Dönemi Travma Durumları, Ebeveyn Tutumları Ve Demografik Özelliklerine Göre İncelenmesi, 2018.

33- Fatma Esin Çimen, KPSS’ye Hazırlanan Genç Yetişkinlerin Algılanan Stres Düzeyleri Ve Stresle Başa Çıkma Tarzları İle Umutsuzluk Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, 2018.

34- Deniz İlter, Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma Ve Yeniden İşleme (EMDR) Tekniğinin 11.Sınıf Öğrencilerinin Sınav Kaygısı Üzerine Etkisi, 2018.

35- Savaş Polat, Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Öğrencilerin Aileden Aldıkları Sosyal Destek İle Anksiyete Durumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, 2018.

36- Nurhayat Yüksel, X Ve Y Kuşağının Sosyodemografik Ve Kişilik Özelliklerinin Romantik İlişkileri Üzerine Etkisi, 2018.

37- Burcu Özkan Özcan, Üniversite Öğrencilerinin Bağlanma Stillerinin Stres Düzeyi, Stresle Başetme Yöntemleri Ve Farklı Demografik Özelliklere Göre İncelenmesi, 2018.

38- Hatice Ekinci, Meme Kanserli Hasta Yakınlarının Depresyon Seviyesinin Ve Sağlık İnanç Modelinin Bağlanma Stili ile İlişkisi, 2018.

39- Asena Öztürk, Üniversite Öğrencisi Kadın Ve Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Algısının Anksiyete ve Öfke Düzeyleri Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi, 2018.

40- Melek Bal, Alkol Kullanım Bozukluğu Olan Ve Sosyal İçici Bireylerin Çocukluk Travmalarının Ve Psikolojik Dayanıklılıklarının İncelenmesi, 2018.

41- Hatice Çetinkaya, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Tanısı Konmuş Bireylerin Ebeveynlerindeki Psikopatolojik Belirtilerin İncelenmesi, 2018.

42- Hakan Tekin, Kişilik Ve Sosyodemografik Özelliklerin Madde Kullanımına Etkisinin İncelenmesi, 2018.

6.2 Doktora Tezleri

1-Hüda Hüdaverdi, Psikoekonomi, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Sosyal Bilimler Enistütüsü, Girne, 2013.

2-Ayhan Çakıcı, KKTC Lise Öğrencileri arasında Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, risk faktörleri ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri ile İlişkisi. YDÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Lefkoşa, 2015.

3- Meryem Karaaziz, Kıbrıs ve Türkiye Doğumlu Bağımlıların Kumar Oynama Nedenlerinin Ve Kültürlenme Tutum Farklılıklarının Karşılaştırılması.YDÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Lefkoşa, 2017.

 1. Yayınlar

7.1 Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleler (SCI, SSCI, Arts and Humanitics)

 1. Çakıcı M, Paşa E, Görkem A: The prevalance and risk factors of juvenile Delinquency in Turkish Rebuplic of Northern Cyprus, Eğitim Araştırmaları Eurasian Journal of Educational Research, 2012; 49/A, 183-189. (WOS:000312229200012 ISSN: 1302-597X)
 2. Bolkan A, Çakıcı E, Çakıcı M: Problem Solving Skills and Self-Image of Students Subject to Disciplinary Measurments Eğitim Araştırmaları Eurasian Journal of Educational Research, 2012; 49/A, 1-12. (WOS:000312229200001, ISSN: 1302-597X)
 3. Hassoy P, Çakıcı M: Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları ile ilgili ailelerin bilgi düzeyleri ve tutumları. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi (H.U. Journal od Education) Özel Sayı 2012; 2:01-14.
 4. Direktör C, Çakıcı M: Ergenlerde Algılanan Ebeveyn Kabul ve Reddin Psikolojik Sorunlar Üzerinde Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi (H.U. Journal od Education) Özel Sayı 2012; 1:132-144.
 5. Çakıcı, M., Çakıcı, E., & Karaaziz, M. (2016). Lifetime of prevalence and risk factors of problem and pathologic gambling in North Cyprus.Journal of gambling studies,32(1), 11-23. DOI 10.1007/s10899-015-9530-5.
 6. Çakıcı M., Gökçe Ö., Babayiğit A., Çakıcı E, Eş A. (2017), Depression: point-prevalence and risk factors in a North Cyprus household adult cross-sectional study. BMC Psychiatry, 17:387. DOI 10.1186/s12888-017-1548-z.
 7. Akman, S., Çakıcı, M., Keskindağ, B., Karaaziz, M. (2019). Postmenepozal dönemdeki kadınlarda psikolojik belirtiler ve cinsel yaşamın incelenmesi: Kesitsel Çalışma. Klinik Psikiyatri Dergisi, 22. DOI: 10.5505/kpd.2018.58070.

7.1.b. SCI genişletilmiş listelerinde yer alan dergiler

 1. Çakıcı M, Çıtak S, Çakıcı E, Küçükali İ, Uğurad IK, Şahinler D, Erkoç Ş, Arkonaç O, Yapar F, Önsel Ç: Şizofrenik Hastalarda Silik ve Belirgin Nörolojik İşaretler ile SPECT Bağıntısı. Türk Psikiyatri Dergisi 2001; 12(1):26-33.
 2. Akfert S, Çakıcı E,Çakıcı M: Üniversite Öğrencilerinde sigara-alkol kullanımı ve aile sorunları ile ilişkisi. Anadolu Psikiyatri Dergisi. 2009; 10:40-47. (WOS:000263263700007, ISSN:1302-6631)
 3. Çıtak S, Çakıcı E,Çakıcı M: Haloperidol veya Klozapin ile Tedavi Edilmekte Olan Şizofrenik Hastalarda Nöropsikolojik Değerlendirme. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni 2009; 19:5-14. (WOS:000264539000002, ISSN: 1017-7833)
 4. Çakıcı M, Çakıcı E, Eş A: Lise Öğrencilerinde Uyuşturucu Madde Kullanımının Yaygınlığı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Öğrencilerinde Psikoaktif Maddeleri Kullanma Yaygınlığı. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 11 (3):206-212, 2010. (WOS:000282841000003 ISSN: 1302-6631)
 5. Çakıcı M:Prevalance and Risk factors of Gambling Behaviour in Turkish Republic Of Northern Cyprus. Anatolian Journal of Psychiatry 2012; 13: 243-249. (WOS:000320265000002, ISSN: 1302-6631 )
 6. Çıtak S, Çakıcı E,Çakıcı M,Köse S: Neuropsychological assessment in patients with paranoid and non-paranoid schizophrenia. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni 2013; 23(4):294-304. (DOI: 10.5455/bcp.20131213040431)
 7. Çakıcı E,Çakıcı M, Eş A, Ergün D: The prevalances and risk factors of substance use among university students in Turkish Republic of Northern Cyprus. Anatolian Journal of Psychiatry 2014; 15:108-115. (DOI:10.5455/apd.157227)
 8. Cakici, M., Tutar, N., Cakici, E., Karaziz, M., & Ayhan, E. S. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in Turkish Republic of Northern Cyprus: 2003-2013.ANADOLU PSIKIYATRI DERGISI-ANATOLIAN JOURNAL OF PSYCHIATRY,18(2), 99-107.
 9. Cakici, E., Keskindag, B., Karaaziz, M., & Cakici, M. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in primary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus.Anadolu psıkıyatrı dergısı-anatolıan journal of psychıatry,18(3), 273-282.
 10. Çakıcı, M., Gökçe, Ö., Babayiğit, A., Çakıcı E., Eş, A. (2017). Depression: point- prevalence and risk factors in a North Cyprus household adult cross-sectional study. BMC Psychiatry, 17, 387.
 11. Subaşı, B., Okray, Z., & Çakıcı, M. (2018).Validity and reliability of Turkish Form of Muscle Dysmorphia Disorder Inventory among elite bodybuilder men.Anadolu Psikiyatri Derg,19(0), 47-54.
 12. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Özsoy, İ., Karaaziz, M., Beyazıt, U., & Hançerli, S.(2018).The prevalence and risk factors of psychoactive substance use among secondary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus.Anadolu Psikiyatri Derg,19(6), 586-593.
 13. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., & Babayiğit, A. (2019). KKTC’de kumar yaygınlığı, risk etkenleri ve kültür tutumları ile ilişkisi: 2007-2014 ,Anadolu Psikiyatri Dergisi. DOİ:10.5455/apd.7939
 14. Çakıcı, M., Babayiğit, A., Karaaziz, M., Eş, A. (2019). KKTC’de erişkin bireylerde psikoaktif madde kullanımın yaygınlığı, risk etkenleri ve madde kullanımına yönelik tutumların incelenmesi, 2003-2017. Anadolu Psikiyatri Dergisi. DOİ: 10.5455/apd.4372

7.2 Uluslararası diğer hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

1- Ergün D, Çakıcı M, Çakıcı E: Comparing Psychological Responses of Internally Displaced and Non-displaced Turkish Cypriots. Torture Journal, Vol 18, No 1, p:20-28, 2008. [PubMed – indexed for MEDLINE]

7.3 Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında (Proceedings) basılan bildiriler

1- O. Polat, N. Birgen, N. Ziyalar, Mç. Çakıcı Filicide of Fatal Maltreatment. American Academy of Forensic Sciences, 48 th Annual Meeting Nashville, USA p: 96, 1996.

2- O. Polat, T. Artem, N.Ziyalar, M. Çakıcı: Elder Abuse (A-Survey). American Academy of Forensic Sciences, 48thAnnual Meeting, Nashville, USE p: 77, 1996.

3- S. Çıtak, E. Tansel, M. Çakıcı, Ş. Erkoç, O. Arkonaç: Neuropsychological Assessment and Brain Imaging (MRI and SPECT) in Schizophrenia and Bipolar Disorder. X. World Congress of Psychiatry, Madrid, Spain, Abstracts, Volume 2,p: 385-386, August 23-28, 1996.

4- M. Çakıcı, O. Polat, M. Albayrak, M.A. İnanıcı, E. Tansel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yapılan Adli Ölü Muayenesi ve Otopsilerin Retrospektif İncelenmesi. XVII Congress of the International Academy of Legal Medicine, Abstarcts Book p: 59, Dublin, Ireland, August 20-23 1997.

5- E. Tansel, M. Çakıcı, E. Aksoy, M. Albayrak, O. Polat: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 0-18 Yaş Grubu İçerisindeki Adli Otopsilerin Retrospektif İncelenmesi. XVII. Congress of the International Academy of Legal MedicineAbstracts Book p: 140, Dublin, Ireland, August 20-23 1997.

6- M. Çakıcı, E. Çakıcı, O. Polat: Child Abuse in Turkish Republic of Northern Cyprus. XVII. Congress of the International Academy of Legal Medicine, Abstracts Book-Oral Presentations, Dublin, Ireland, August 20-2 1997.

7- Çıtak S. Çakıcı ET. Çakıcı M. Erkoç Ş. Arkonaç O:Neuropsychological Assessment and brain ımaging (MRI ) in normal health population. An International Syposium on Neuropsychological Assessment of Mental and Behavioral Disorders, Abstract Book p: 35, Bursa-Turkey, August 29-31, 1997

8- Çıtak S, Çakıcı M. Çakıcı ET, Erkoç Ş. Arkomaç O:Correlation Between Neuropsychological Assessment and neurological signs in healthy volunteers. An International Symposium on Neuropsychological Assessment of Mental and Behavioural Disorders, Abstract Book p: 37, Bursa-Turkey, August 29-31, 1997.

9- Çakıcı M, Çakıcı ET, Çıtak S, Erkoç Ş. Arkonaç O: Correlation of Neuropsychological Assessment and SPECT Scanninng in Health

10- Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Neuropsychological Assessment in Paranoid and Non-Paranoid Schizophrenic Patients. Neuropsychological AssessmentOF Mental and Behavioural Disorsers, Abstract Book p: 36, Bursa-Turkey, August 29-31,1997.

11- Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı, M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Neuropsychological Assessment in Schizophrenic Patients Treated with Typical and Atypical Neuroleptics. An International Symposium on Neuropsychological Assessment of Mental and Behavioral Disorder, Abstract Book p:39 Bursa-Turkey, August 29-31, 1997.

12- Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı, M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Neuropsychological Assessment and Brain Imaging (MRI and SPECT) in Schizophrenia VIII. Biological Psychiatry Congress, Nice, France, 1997.

13- Çakıcı M, Çakıcı E.T: Drug Use in Turkısh Repubkic od Nortern Cyprus. XI. World Congress of Psychiatry, Hamburg-Germany, August 6-1999.

14- ÇakıcıM, Çakıcı ET: Child Abuse and Its Effect on Drug Use. International Conferance, Violonce in the Family. 26-30 November 2000, Cyprus.

15-Çakıcı E., Ergün D., Çakıcı M., Kocabıyık Z.: Investigating Actual Capabilities in Turkish Cypriot Sample. 4th World Congress for Positive Psychotherapy, Famagusta, Turkish republic of Northern Cyprus, 15-20 October 2007.

16-Çakıcı M., Kocabıyık Z., Çakıcı E:, Ergün D.: Comparing the Profile of Actual Capabilities of University Students from Turkey and TRNC. 4th World Congress for Positive Psychotherapy, Famagusta, Turkish republic of Northern Cyprus, 15-20 October 2007.

7.4 Yazılan uluslararası kitaplar veya kitaplarda bölümler

1- Hüseyinzade Şimşek, A., Çakici, M.: Erenköy Syndrome. Post-Traumatic Stress Disorder among Turkish Cypriot Soldiers of Erenköy Exclave Battle, Hamburg, Anchor Academic Publishing 2017.

7.5 Ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makaleler

1- M.Çakıcı, A.T. Aker, E. Tansel, A Coşkun, Ş. Erkoç, O. Arkonaç: Şizofreni’de pozitif ve negatif belirtilerin beyin tomografisi bulguları ile olan ilişkileri. Düşünen Adam, 1995; 8(4): 26-31

2- E.Tansel, A.T. Aker, M.Çakıcı, M. Özseren, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofrenik Hastalarda Görülen Varsanılar; Hastalık Şiddeti ve Sanrılarla Olan İlişkileri. Düşünen Adam, 1996, 9 (1): 20-24

3- S. Çıtak, E.Tansel, M.Çakıcı, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofrenik Süreçte ve Mizaç Bozukluğunda Nöropsikolojik Değerlendirme ve Beyin Görüntüleme (MRI ve SPECT) Bulgularının Karşılaştırılması Düşünen Adam; 1995, 8(3): 4-14

4- M.Çakıcı, E.Tansel, E.Aksoy, R.Özbil, O.Polat: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Adli Psikiyatri Adli Tıp Bülteni, 1996; 1(2): 94-96

5- M.Çakıcı, E.Tansel, C.Ataklı, O. Arkonaç, O.Polat: Bir Matrisidal Şizofreni Olgusu. Adli Tıp Bülteni 1996; 1(2): 94-96

6- E.Tansel, M.Çakıcı,E.Aksoy,M.Albayrak, O.Polat: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde0-18 Yaş Grubu İçerisindeki Adli Otopsilerin Retrospektif İncelenmesi. Hekimce 1996; 3(11): 19-26.

7- E. Çakıcı, M.Çakıcı. Ötanezi. Hekimce, 1996; 3(12):32-39

8- M.Çakıcı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Uyuşturucu Kullanımı. Hekimce, 1996; 3(11)24-25.

9- M.Çakıcı. Etik ve Hekim. Hekimce 1996; 4(13): 14-22.

10- Çakıcı M, Çıtak S, Çakıcı ET, Erkoç Ş, Arkonaç O: Correlation Between Neuropsychological Assessment and neurological signs in healthy volunteers. Düşünen Adam 11(4); 46-52, 1998.

11- Çakıcı M: Madde kullanıcılarının özellikleri: Türkiye’de çok merkezli bir araştırma. Kıbrıs Merkezi Raporu. Psikiyatri Psikoloji Psikofarmakoloji Dergisi 7 (Ek 1: 34-36, 1998.

12- Çakıcı M. Çocuk Öldürme Olguları-Filisitler. Çocuk Forumu 1998; 1(1)-30-32

13- Çakıcı M, Çakıcı E, Tamar D, Ögel K, Özkürkçügül A. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Uyuşturucu Madde Kullanıcılırının Özellikleri ve Türkiye’deki Kullanıcılar ile Karşılaştırılması. Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 1(1): 7-13, 2000.

14- Çakıcı E, Çakıcı M, Aksoy E, Albayrak M. Çocuk Ölümleri. Çocuk Formu 1(2): 27-30, 1998.

15- Ögel K, Tamar D, Evren C, Hızlan C, Evlice YM, Uluğ B, Önder M, Coşkunol H, BesimT, Bekaroğlu M, Sır A, Kara H, Özkürkçügil A, Ünsal S, Çakıcı M. Madde kullanıcılarının özellikleri: Türkiye’de çok merkezli bir araştırma (2. Aşama). Psikiyatri Psikoloji Psikofarmakoloji Dergisi 7 (Ek 4): 5-40, 1999.

16- Küçükali İ, Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı M, Yandım D, Uğurad İK, Şahinler DK, Yazıcı A, Erkonaç Ş, Arkonaç O. Şizofrenide Yumuşak ve Sert Nörolojik Muayene Bulguları ile Yapısal Beyin Bulgularının (MRG) Bağıntısının Araştırılması. Göztepe Tıp Dergisi, 14:155-160, 1999

17- Savaş H, Çakıcı M, Uygur N. Bir infantisit ve filisit olgusu. Adli Tıp Bülteni, 1999.

18- Tamar D, Çakıcı M, Güveli M, Coşkun A, Savaş H, Erkoç Ş, Arkonaç O. Mani Profili

Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 2(1): 12-14, 2000.

19- Çakıcı M, Çakıcı E, Aksoy E, Albayrak M, Polat O. Autopsies in Turkish Republic of Northern Cyprus, 1985-1995. Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 2(1): 4-11, 2000.

20- Çakıcı M, Çakıcı E, Bayraktar F, Subaşı B, Karademir D, Kayagül F, Kayda A, Kırcalılar G, Abatay E. KKTC’de Kadına Yönelik Şiddet. Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 2 (2):4-23, 2001.

21- Çakıcı M. Çocuk İstismarının Uzun Dönem Etkileri. Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 2 (1):22-27, 2001.

22- Bardakçıoğlu C, Çakıcı M, Bacanlı H. KKTC ve Türkiyeli Üniversite Öğrencilerinin Eş Seçimi Beklentilerinin Karşılaştırılması. Kıbrıs Türk Tıp Dergisi 2 (1):4-9, 2001.

23- Çakıcı M, Çıtak S, Çakıcı E, Küçükali İ, Uğurad IK, Şahinler D, Erkoç Ş, Arkonaç O, Yapar F, Önsel Ç: Şizofrenik Hastalarda Silik ve Belirgin Nörolojik İşaretler ile SPECT Bağıntısı. Türk Psikiyatri Dergisi 2001; 12(1):26-33.

24- Akfert S.k, Çakıcı E, Çakıcı M: Üniversite Öğrencilerinde Sigara Alkol Kullanımı ve Aile Sorunları İle İlişkisi. Anadolu Psikiyatri Dergisi,Cilt 10, Sayı 1,s:40-47, Mart 2009.

25- S. Çıtak , E.Çakıcı , M. Çakıcı. Neuropsychological assessment in schizophrenic patients treated with haloperidol or clozapine. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni Cilt 19, Sayı 1, 2009.

26- Çıtak S, Çakıcı M, Çakıcı E, Aker T. Şizofrenik Hastalarda Negatif ve Pozitif Belirtiler ile Yapısal Beyin Görüntüleme (MRG) Bulgularının İlişkisi. Düşünen Adam:Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi, 22 (1-4):18-26, 2009.

27- Çakıcı M, Çakıcı E, Karaaziz M, Tütar N, Çakıcı Eş A. (2014). KKTC’de Paikoaktif Maddelerin Kullanım Yaygınlıkları ve Risk Etkenleri.Bağımlılık Dergisi,15(4), 159-166.

7.6 Ulusal bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler

1- M.Çakıcı, A.T.Aker, E.Tansel, A.Coşkun, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofreni’de pozitif ve negatif belirtilerin beyin tomografisi bulguları ile olan ilişkileri. XXXI. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul, 1995.

2- S. Çıtak, M. Çakıcı, E.Tansel, A.T.Aker, L.Hanoğlu, Ş. Erkoç. O. Arkonaç: Şizofrenide Nöropsikolojik Değerlendirme Sonuçlarının Negatif ve Pozitif Belirtilerle Karşılaştırılması. XXXI. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul, Bildiri Özet Kitapçığı, s: 14-15,1995.

3- E. Tansel , A.T.Aker, M.Çakıcı, M.Özeren, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofrenik Hastalarda Görülen Varsanılar; Hastalık Şiddeti ve Sanrılarla Olan İlişkileri. XXXI. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul 1995.

4- S. Çıtak, E.Tansel, A.T. Aker, M.Çakıcı, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofreni’de Negatif ve Pozitif Belirtiler Görüntüleme (MRI ve SPECT) Bulgularının Karşılaştırılması XXXI. Psikiyatri Kongresi, İstanbul, Bildiri Özet Kitapçığı, s: 16, 1995.

5- D. Tamar, A. Coşkun, H. Savaş, A. Coşkun, M.Çakıcı, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Non-psikotik Mani, Mizaçla Uyumlu ve Uyumsuz Özellikli Mani (Karşılaştırılmalı bir çalışma). XXXI. Psikiyatri Kongresi, İstanbul, Bildiri Özet Kitapçığı, s: 52-53, 1995.

6- S. Çıtak, E. Tansel, M.Çakıcı, Ş.Erkoç, O. Arkonaç: Şizofrenik Süreçte Nöropsikolojik Değerlendirme ve Beyin Görüntüleme Bulgularının Karşılaştırılması. XXXII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Ankara, 1996.

7- M.Çakıcı, E. Çakıcı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliği’nde Uyuşturucu Madde Kullanımı,KKTC Milli Eğitim Gençlik Kültür ve Spor Bakanlığı Raporu, 1997. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 76, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

8- Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı M, Küçükali İ, Uğurad İK, Şaghinler DK, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofrenik Süreçte Nöropsikolojik Değerlendirme Sonuçlarının Nörolojik İşaretlerle (Yumuşak ve Sert) Bağıntısının Araştırılması) XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 76, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

9- Çakıcı ET, Çıtak S, Çakıcı M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofren Hastalarda Nöropsikolojik Değerlendirme ve SPECT Bağıntısı. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 86, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

10- Küçükali İ, Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı M, Yandım D, Uğurad İK, Şahinle DK, Yazıcı A, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofrenide Yumuşak ve Sert Nörolojik Bulguları ile Yapısal Beyin Bulgularının (MRG) Bağlantısının Araştırılması. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 87, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

11- Çakıcı M, Çakıcı ET, Çıtak S, Erkoç Ş., Arkonaç O: Şizofrenide Paranoid ve Non-Paranoid ve Normal Bireylerde Yapısal Beyin Görüntüleme (MRG) Bulgularının Karşılaştırılması. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 184, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

12- Çıtak S, Çakıcı ET, Çakıcı M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofrenik Süreçte ve Normal Bireylerde Nöropsikolojik Değerlendirme Sonuçlarının Karşılaştırılması. XXXIII. Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 186, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

13- Çıtak S, Çakıcı M, Çakıcı ET, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofrenik Süreçte Nöropsikolojik Değerlendirme Sonuçlarının Beyin Görüntüleme (MRG) Bulguları ile Bağlantısının Araştırılması. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildir Özet Kitabı s: 185, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

14- Çakıcı ET, Çıtak S, Çakıcı M, Erkoç Ş, Arkonaç O: Şizofren Hastalarda MRG ve SPECT Bağıntısı. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 213, Antalya, 1-4 Eki 1997.

15- Çakıcı M, Küçükali İ, Çıtak S, Çakıcı ET, Uğurad İK, Şahinler DK, Erkoç Ş,Arkonaç O: Şizofren Hastalarda Nörolojik Muayene ve SPECT Bağıntısı XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi Bildiri Özet Kitabı s: 214, Antalya , 1-4 Ekim 1997.

16- Çakıcı ET, Çakıcı M, Çıtak S, Erkoç Ş, Arkonaç O, Yapar AF, Uslu İ, Önse Ç, Nişli C: Şizofrenide (Paranoid ve Non-Paranoid) ve Normal Bireylerde İşlevsel Beyin Görüntüleme (SPECT) Bulgularının Karşılaştırılması. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı s: 215, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

17- Çakıcı M:Madde kullanıcılarının özellikleri:Türkiye’de çok merkezli bir araştırma Kıbrıs Merkezi Raporu. XXXIV. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Çeşme-İzmir, 29 Eylül – 3 Ekim 1998.

18- Çakıcı M, Çakıcı ET: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliği’nde Alkol Kullanımının Yaygınlığı. XXXIV. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bilimsel Çalışmalar Özet Kitabı , Çeşme-İzmir, 29 Eylül –3 Ekim 1998.

19- Savaş H, Çakıcı M, Uygur N: Bir infantist ve filisit olgusu. III. Ulusal Adli Bilimler Kongresi, Sözel ve Poster Bildirileri Özet Kitabı s: 21, Kuşadası, 14-17 Nisan 1998.

20- Çakıcı M, Çakıcı ET, Ensari H, Taktak Ş, Ögel K, Çakmak D: Alkol ve yasadışı Davranış İlişkisinde Antisosyal Kişilik Bozukluğu’nun Etkisi.III. Ulusal Adli Bilimler Kongresi, Sözel ve Poster Bildirileri Özet Kitabı s: 74, Kuşadası, 14-17 Nisan 1998.

21- Çakıcı M, Çakıcı E. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliği’nde Alkol ve Uyuşturucu Madde Kullanımı. XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Özet Kitabı, Antalya, 1-4 Ekim 1997.

22- Çakıcı E, Çakıcı M: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliğinde Çocuk İstismarı ve Madde Kullanımına Etkisi. XXXV. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bildiri Kitabı s: –, Trabzon 6-11 Eylül 1999.

23- Çakıcı E, Çıtak S, Çakıcı M, Erkoç Ş, Arkonaç O: İki Uçlu Mizaç Bozukluğunda Nöropsikolojik Değerlendirme Sonuçlarının Normal Bireylerde Karşılaştırılması. XXXIV. Ulusal Psikiyatri Kongresi. Bilimsel Çalışmalar Özet Kitabı s: 320, Çeşme İzmir, 29 Eylül –3Ekim 1998

24- Çakıcı M, Çakıcı E, Subaşı B: KKTC Ortaokul Öğrencileri Arasında Madde Kullanım Yaygınlığı. 8. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi Bildiri Kitabı s:176, Lefkoşa 28-31 Mayıs 2001.

25- Bardakçıoğlu C, Çakıcı M, Bacanlı H: KKTC ve Türkiye’li Üniversite Öğrencilerinin Eş Seçimi Beklentilerinin Karşılaştırılması. 8. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi Bildiri Kitabı s:183, Lefkoşa 28-31 Mayıs 2001.

26- Aktolgalı M, Çakıcı M: Bankazedelerde Psikolojik ve Psikopatolojik Belirtilerin İncelenmesi. 8. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi Bildiri Kitabı s:228, Lefkoşa 28-31 Mayıs 2001

27- Ergün D, Çakıcı E, Çakıcı M: Çocukluk Örselenme Yaşantıları, Benlik Saygısı ve Stresle Başa Çıkma Tutumları Arasındaki İlişki. 7. Adli Bilimler Sempozyumu, Gaziantep 24-27 Mayıs 2007.

28- Çakıcı M: Eroin Bağımlılığı Tedavisinde Buphrenorphine Kullanımı. 6. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya, 27-30 Kasım 2008.

29- Çakıcı M., Çakıcı E., Karaaziz M.: KKTC’de Kumar Davranışının Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Kültürlenme Tutumları ile İlişkisi 50. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul 12-16 Kasım 2014.

30- Çakıcı M., KKTC’de Erişkin Bireylerde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Madde Kullanımına Yönelik Tutumların İncelenmesi, 2003-2017, 11.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya, 2017.

31- Fırat, Y. , Karaaziz M., Babayiğit A., Çakıcı M., Üniversite Öğrencileri Arasında Problemli Kumar Oynayanlar ile Oynamayanların Sosyo-demografik Özelliklerinin ve Problemli İnternet Kullanımının Karşılaştırılması, 11.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya, 2017.

32- Çakıcı, M., Çakıcı, E., Babayiğit, A., Karaaziz, M., Eş, A. (2017). KKTC’de Erişkin Bireylerde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Madde Kullanımına Yönelik Tutumların İncelenmesi, 2003-2017. 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya

33- Çakıcı, M., Çakıcı E., Karaaziz M., Babayiğit, A. (2018). KKTC’de erişkin bireylerde kumar yaygınlığı ve risk faktörleri, 2007-2018: Kumar davranışının çocuk istismarı ve akültürasyon ile ilişkisi. 29 Kasım-02 Aralık 2018, 12. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya

34- Buran, A., Çakıcı, M., KKTC Erenköy Gazileri’nin ÖSGB Düzeyi ile İkinci Neslindeki Aile Fonksiyonları ve Psikopatolojik Belirtilerin İncelenmesi, 54. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İzmir, 02-06 Ekim 2018.

35- Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Buran, A., KKTC’de erişkin bireylerde disosiyatif belirtilerin yaygınlığı, risk faktörleri ve akültürasyon ile ilişkisinin incelenmesi, 54. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İzmir, 02-06 Ekim 2018.

36- Çakıcı, M., Buran, A., Eş, A., Tunçay, Ş., Saldırganlığın Sosyokültürel Boyutları, Psikopatoloji ve Akültürasyon İlişkisi: KKTC Üniversite Öğrencileri Örneklemi, 54. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İzmir, 02-06 Ekim 2018.

37- Çakıcı, M., Dirisu, G., Karaaziz, M., Buran, A., Psikoaktif Madde Kullanımı: KKTC Erişkin Bireylerdeki Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Akültürasyon ile İlişkisi,2003-2018, 12. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Antalya, 29 Kasım-02 Aralık 2018.

38- Çakıcı, M., İskender, C., Kızılgül, Z., Eş, A. (2018). KKTC riskli bölgelerde psikoaktif madde kullanm profili ve risk faktorleri; KKTC dört bölge örneklemi, 12. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, 29 Kasım-2 Aralık, Antalya.

7.7Diğer yayınlar

1- Ümit Davaslıgil,Mehmet Çakıcı, Kültegin Ögel. Yaşam Becerilerini Geliştirme Kılavuzu. T.C. İstanbul Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yayınları, İstanbul, 1998.

2- Ekşi A, Çakıcı M, Kasatura İ, Köknel Ö, Oral G, Polat O, Tosun M, Aktay A. Gençlerde Uyuşturucu Ve Madde Kullanımı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yayını, 1998.

3-Çakıcı M, Çakıcı E. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Uyuşturucu Madde Kullanımı Raporu, 1998. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı için hazırlanmış rapor, 1998.

4-Çakıcı M. Uyuşturucu Madde Kullanımı KKTC Devlet Basımevi, Lefkoşa, Kıbrıs, 2000

5-Çakıcı M. Kişisel Ve Sosyal Becerileri Geliştirme Kılavuzu KKTC Devlet Basımevi, Lefkoşa, Kıbrıs, 2000.

6-Çakıcı M, Çakıcı E. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliğinde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, 1996 KKTC Devlet Basımevi, Lefkoşa, Kıbrıs 2000.

7-Çakıcı M, Çakıcı E. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Gençliğinde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, 1999 K.K.T.C Devlet Basımevi, Lefkoşa, Kıbrıs 2000.

8- Çakıcı M., Düşünmez S., Çakıcı E. Kuzey Kıbrıs’ta Kadına Yönelik Şiddet K.K.T.C Devlet Basımevi, Lefkoşa, Kıbrıs, 2007

9-Çakıcı M, Çakıcı E, Harmancı B, Karaaziz M, Bayramoğlu R, Taşçıoğlu G. KKTC’de Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, Ev Anket Çalışması. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2015.

10- Çakıcı M, Keskindağ B, Çakıcı E, Karaaziz M. KKTC’de İlkokul Öğrencileri Arasında Psikoaktif Maddelerin Kullanım Yaygınlıkları ve Risk Etkenleri. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2015.

11- Çakıcı M, Ergün D, Çakıcı E, Onur Ç. KKTC’de Lise Öğrencileri Arasında Psikoaktif Madde Kullanım Yaygınlığı. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2015.

12- Çakıcı M, Çakıcı E, Beyazıt U, Özsoy İ, Hançerli S. KKTC’de Ortaokul Öğrencileri Arasında Psikoaktif Madde Kullanım Yaygınlığı. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2015.

13- Çakıcı M, Babayiğit, Karaaziz M, Eş, A. KKTC ‘de Erişkin Bireylerde Psikoaktif Madde Kullanım Yaygınlığı ve Risk Faktörleri. Başbakanlık Uyuşturucu Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2017,

14- Çakıcı M, Dirisu G, Karaaziz M, Buran A. KKTC’ de Psikoaktif Madde Kullanım Yaygınlığı ve Risk Faktörleri. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2018.

15- Çakıcı M, İskender C, Kızılgül Z, Eş A. KKTC Riskli Bölgelerde Psikoaktif Madde Kullanm Profili ve Risk faktorleri; KKTC dört bölge örneklemi. Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu Yayını, Lefkoşa, 2018.

7.8 Uluslararası Atıflar

Atıfta Bulunulan:

Akfert S, Çakıcı E, Çakıcı M: Üniversite Öğrencilerinde sigara-alkol kullanımı ve aile sorunları ile ilişkisi. Anadolu Psikiyatri Dergisi. 2009; 10:40-47. (WOS:000263263700007, ISSN:1302-6631)

Atıf Yapanlar:

 1. Turhan, E., İnandı, T., Özer, C., & Akoğlu, S. (2011). Üniversite öğrencilerinde madde kullanımı, şiddet ve bazı psikolojik özellikler.Turkish Journal of Public Health,9(1), 33-44.
 2. Bayrak, U., Gram, E., Mengeş, E., Okumuş, Z. G., Sayar, H. C., Skrijelj, E., … & Ellidokuz, H. (2010). Üniversite öğrencilerinin sağlıkla ilgili alışkanlıklar ve kanser konusundaki bilgi ve tutumları.Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi,24(3), 95-104.
 3. Kurupınar, A., & Erdamar, G. (2014). Ortaöğretim Öğrencilerinde Görülen Madde Bağımlılığı Alışkanlığı Ve Yaygınlığı: Bartın İli Örneği.Sosyal Bilimler Dergisi,16(1), 65-84.
 4. Ulukoca, N., Gökgöz, Ş., & Karakoç, A. (2013). Kırklareli Üniversitesi Öğrencileri Arasında Sigara, Alkol Ve Madde Kullanım Sıklığı.Fırat Tıp Dergisi,18(4), 230-234.
 5. Korkmaz, M., Ersoy, S., Özkahraman, Ş., Duran, E. T., Uslusoy, E. Ç., Sıtkı, O. R. A. K., & Orhan, H. (2013). Süleyman Demirel Üniversitesi Öğrencilerinin Tütün Mamulleri-Alkol Kullanım Durumları Ve Sigaraya Yaklaşımları, Tobacco Products-Alcohol Consunption Status And Approach To Smoking İn Students Of Suleyman Demirel University.Sdü Tıp Fakültesi Dergisi,20(2), 34-42.
 6. Arslan, G. (2012).Ortaöğretimde Öğrenim Gören Ergenlerde Görülen Problem Davranışların Aile Sorunları Ve Aile Yapısı Açısından İncelenmesi(Master’s Thesis).
 7. Şimşek, N. (2010). Madde Kullanım Bozukluğu Olan Birey Ve Ailesinin Hemşirelik Bakımı.Psikiyatri Hemşireliği Dergisi,1(2), 96-99.
 8. Simsek, N. (2010). Nursing Care Of İndividuals And Their Families With Substance Use Disorders/Madde Kullanim Bozuklugu Olan Birey Ve Ailesinin Hemsirelik Bakimi.Journal Of Psychiatric Nursing,1(2), 96-100.
 9. Karaçam, Ö., & Totan, T. (2014). Ege Üniversitesi Öğrencileri Arasında Bağımlılık Yapıcı Madde Kullanımının Çok Boyutlu Ölçekleme Yöntemiyle İncelenmesi.Anatolian Journal Of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,15(2).
 10. Arslan, G., & Balkıs, M. (2014). The İnvestigation Of Relationship Between Problem Behaviors And Family Problems İn Adolescence.Sdu International Journal Of Educational Studies,1(1), 11-23.
 11. Bedir, S., Polat, D., & Dikmen, A. T. (2011). Atatürk Üniversitesi Narman Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerinin Sigara Kullanımını Etkileyen Faktörler.Atatürk Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Dergisi,25(2).
 12. Dayi, A. (2013). Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrencilerinde Sigara, Alkol Ve Madde Kullanım Yaygınlığı.
 13. Zengin, S., & Altay, B. (2014). Sınıf Öğretmenliği Bölümünde Öğrenim Gören Öğrencilerin Madde Kullanım Durumlarına Göre Benlik Saygısının İncelenmesi.Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi,3(3), 892-907.
 14. Arslan, G., & Balkıs, M. (2014). Ergenlikte Görülen Problem Davranışlar Ve Aile Sorunları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi.Sdu International Journal Of Educational Studies,1(1), 11-23.
 15. Şen, A., İlhan, G., Tomak, Y., Erdivanlı, B., Ersöz, T., & Ergene, M. Ş. (2013). The Role Of Cultural İnteraction İn Tianeptine Abuse And Different Tianeptine Application Methods.Turkish Journal Of Anaesthesiology And Reanimation,41(6), 229.
 16. Tuna, Z. O. (2015).Üniversite Öğrencilerinde Riskli Davranışların Dürtüsellik Ve Üstbilişsel İnançlar İle İlişkisi(Master’s Thesis, İstanbul Bilim Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü.).
 17. İkinci, S., & Akdur, R. (2017). Sosyokültürel Faktörler Ve Sigara.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı (Erişim Tarihi: 13.03. 2017),20, C4.
 18. Ertüzün, E., Uyaroğlu, A. K., Demirel, B., & Kocak, E. (2016). Boş Zaman Aktivitelerinin Madde Bağımlılığı Sürecindeki Rolüne İlişkin Nitel Bir Çalışma.Spor Bilimleri Dergisi,27(2), 49-58.
 19. Tonga, D. (2016). Transforming Values İnto Behaviors: A Study On The Application Of Values Education To Families İn Turkey.Journal Of Education And Learning,5(2), 24-37.
 20. Arıdağ, N. Ç., & Ermumcu, E. (2017). Examinations Of Perceived Family Functions, Resilience And Substance Abuse Of University Students.International Online Journal Of Educational Sciences,9(2).
 21. Kutlu, E. (2013). Perceptions of first-year university students on first-year on-campus seminar course at METU-NCC.Retrieved from etd. lib. metu. edu. tr/upload/12616190/index. pdfLang, DL (2007). The impact of a first-year experience course in the academic.
 22. Seçim, G. (2017). A Study on Substance Abuse Prevention.Eurasia Journal of Mathematics, Science and Technology Education,13(6), 2485-2504.
 23. Koc, M., Iskender, M., Soyer, F., Dusunceli, B., & Colak, T. S. (2016). The Effectiveness of the Psychoeducational Effective Parenting Program Application on Symptoms of Psychoactive Substance Use.Studies on Ethno-Medicine,10(2), 206-215.
 24. Tekeci, Y. (2018).Esrar bağımlısı Olan Bireylerde Duyusal İşlemleme Süreçlerinin İncelenmesi(Master’s thesis, Sağlık Bilimleri Enstitüsü).
 25. Demirbaş-Çelik, N. Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Hedeflerinin İkili Karşılaştırma Yoluyla Ölçeklenmesi.
 26. Albayrak, S., & Balci, S. (2014). The prevention of drug abuse in young adults/Genclerde madde bagimliligi ve onlenmesi.Journal of Education and Research in Nursing,11(2), 30-38.
 27. Kara, F. A., Adana, F., & Türkol, Z. Çalışan Adolesanlarda Sigara Kullanım Durumu.Hemşirelik Bilimi Dergisi,1(1), 1-10.
 28. Albayrak, S., & Balcı, S. kapak konusu.
 29. Uzun, S., & Kelleci, M. Substance abuse in high school students: their self-efficacy to avoid substance.
 30. Demirbağ, B. C., & Tavacı, S. (2012). Sigara İçen Üniversite Öğrencilerinin Sosyo-Demografik Özellikleri.Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi,1(3).
 31. Erbaş, M. M., & Kağnıcı, D. Y. (2017). Seçim Kuramına Dayalı Psikoeğitim Programının Ergenlerin Riskli Davranışları Ve İyilik Hali Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi.Electronic Journal Of Social Sciences,16(64).
 32. Öz, B., & Alkevli, A. (2018). Öğrencilerin Madde Kullanımı Ve Bağımlılığında Etkili Olan Faktörlere Bakışının Demografik Özelliklere Göre İncelenmesi: Çukurova Üniversitesi Örneği.Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, (39), 29-43.
 33. Cakici, M., Cakici, E., Ozsoy, I., Karaaziz, M., Beyazit, U., & Hancerli, S. (2018). The prevalence and risk factors of psychoactive substance use among secondary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetinde ortaokul ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri, 1999-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,19(6), 586-593.
 34. Bülbül, K., & Odacı, H. (2018). Lise öğrencilerinde umutsuzluk, bağlanma stili ve aile yapısının madde kullanma eğilimini yordama gücü.Klinik Psikiyatri Dergisi,21(4).
 35. Körük, S. (2016).Ergenlerde riskli davranışların güvensiz bağlanma ve algılanan sosyal destek tarafından yordanmasında psikolojik belirtilerin aracı rolü(Master’s thesis, ESOGÜ, Eğitim Bilimleri Enstitüsü).
 36. Çopurlar, C. K., Akkaya, K., Arslantaş, İ., & Kartal, M. Health Literacy of Students Who Applied to Medical and Nursing Faculty in Dokuz Eylul University.Turkish Journal of Family Medicine and Primary Care,11(3), 144-151.
 37. Doğanay, S., Özdemir, A. E., & Trabzon, Ş. (2017). Nıcotıne Dependence Level Of Unıversıty Students Relatıng To Type Of Educatıon And Gender.International Journal Of Health Services Research And Policy,2(2), 38-43.
 38. Karaçam, Ö., & Totan, T. (2014). Ege Üniversitesi Ögrencileri arasinda bagimlilik yapici madde kullaniminin çok boyutlu ölçekleme yöntemiyle incelenmesi/Investigation to the use of the addictive substances among the students of Ege University via multidimensional scaling.Anadolu Psikiyatri Dergisi,15(2), 116.
 39. Kaplan, Y., & Ak, T. Ergenlerde Psikolojik Belirtiler ve Problem Davranışlarda Anne-Baba Tutumlarının Rolü.Türkiye Bütüncül Psikoterapi Dergisi,1(2), 154-171.
 40. Sezer, Ö. (2018). An investigation of university students’ family evaluations, loneliness and hopelessness Üniversite öğrencilerinin ailelerini değerlendirme, yalnızlık ve umutsuzluklarının incelenmesi.Journal of Human Sciences,15(2), 1058-1071.
 41. Küçükşen, K., Bölükbaş, B., Gökkaya, F., Yılmaz, İ., & Toros, N. Ergenlerin Sigara Kullanımına Yönelmesinde Algılanan Anne-Baba Tutumları Ve Aile İletişiminin Rolü3, 4 Özet.
 42. Erdem, İ., & Keklik, B. (2015). Sigara Kullanımı Hastane Çalışanlarının Kişisel İmajlarını Nasıl Etkiliyor?.Hacettepe Sağlık İdaresi Dergisi,18(2).
 43. Köroğlu, K. (2018).Üniversite öğrencilerinde sıkıntıya dayanma ve alkol kullanımı arasındaki ilişkide başaçıkmanın rolü(Master’s thesis, Işık Üniversitesi).
 44. Onan, N., Kaplan, H., Yalçın, B., Erbaş, S., Yıldırım, D., Ünsal, G., … & Öz, Y. C. Üniversite Öğrencilerinin Madde Kullanma Durumları ile Kişilik Özelliklerinin İncelenmesi.
 45. Şen, A., İlhan, G., Tomak, Y., Erdivanlı, B., Ersöz, T., & Ergene, M. Ş. (2013). Tianeptin Bağımlılığında Kültürel Etkileşimin Rolü ve Farklı Uygulama Yöntemleri.Turkish Journal of Anesthesia & Reanimation,41(6).
 46. Kasap, Z. A., Burçin, K. & Turhan, K. (2016). Yapay Sinir Ağları İle Öğrencilerde Alkol Tüketimi Koruyucu Tanı Sistemi.Yönetim Bilişim Sistemleri Dergisi,1(3), 40-50.
 47. Atlam, D. H., & Yüncü, Z. (2017). Üniversitesi Öğrencilerinde Sigara, Alkol, Madde Kullanım Bozukluğu ve Ailesel Madde Kullanımı Arasındaki İlişki.Klinik Psikiyatri Dergisi,20(3).
 48. Atlam, D. H., & Yüncü, Z. (2017). Üniversitesi Öğrencilerinde Sigara, Alkol, Madde Kullanım Bozukluğu ve Ailesel Madde Kullanımı Arasındaki İlişki.Klinik Psikiyatri Dergisi,20(3).
 49. ÇELİK, H. C. Matematik Öğretmen Adaylarında Sigara İçme Alışkanlıklarına İlişkin Kümelenme Eğilimlerinin Matematik Başarısını Yordama Gücü.Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi,15(1), 969-997.
 50. Duran, S. (2018). Hemşirelik öğrencilerinin sigara içme davranışının aile ilişkileri ve bağlanma stilleri ile ilişkisi.Genel Tip Dergisi,28(1).
 51. Pınar, Ş. (2012).Hipertansif Hastaların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının Aile İşlevselliği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ve Öz Yeterlilik İle İlişkisinin İncelenmesi(Doctoral Dissertation, Okan Üniversitesi TEZ (Thesis)).
 52. Arslan, G., & Balkıs, M. Ergenlikte Görülen Problem Davranışlar Ve Aile Sorunları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi The Investigation of Relationship between Problem Behaviors and Family Problems in Adolescence.
 53. Atasoy, M., Karabulut, E. O., & Yalçinkaya, A. (2016). Study on fear of negative evaluation, and social appearance anxiety of university students engaged in futsal.Journal of Physical Education and Sport Management,7(7), 50-55.
 54. Körük, S., & Aypay, A. Ergenlerde Riskli Davranışların Güvensiz Bağlanma Ve Algılanan Sosyal Destek Tarafından Yordanmasında Psikolojik Belirtilerin Aracı Rolü The Medıator Role Of Psychologıcal Symptoms On The Predıctıve Strength Of Insecure Attachment And.
 55. Kalyoncu, H., & Green, T. (2018). Substance Dependence: Reinforcing the Individual for a Clean Life.
 56. Aysucan Arda, M. (2018).Aile değerlerinin ve mizaç-karakter özelliklerinin alkol kullanımına etkisi(Master’s thesis, Işık Üniversitesi).
 57. Fatma, O. & Özçelik, A. (2018). Ergenlerde Algılanan Anne Baba Tutumu İle Madde Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi• An Analysıs Of The Relatıonshıp Between Perceıved Parental Attıtude And Substance Abuse In Adolescents.The Journal,11(58).
 58. Keskin, G., & Gümüş, A. B. (2017). Alkol ve Madde Bağımlılarında Depresif Belirtiler ve Depresif Belirtilerle İlişkili Değişkenlerin İncelenmesi.Dusunen Adam,30(2), 124.
 59. Kalyoncu, H. (2018). Madde Bağımlılığı: Temiz Bir Yaşam İçin Bireyin Güçlendirilmesi.

Atıfta Bulunulan:

Ergun, D., Cakici, M., & Cakici, E. (2004). Comparing psychological responses of internally displaced and nondisplaced Turkish Cypriots. Torture, 18, 20-28.

Atıf Yapan:

 1. Mujeeb, A., & Zubair, A. (2012). Resilience, stress, anxiety and depression among internally displaced persons affected by armed conflict.Pak J Soc Clin Psychol,9, 20-6.
 2. Mujeeb, A. (2015). Mental health of internally displaced persons in Jalozai camp, Pakistan.International journal of social psychiatry,61(7), 653-659.
 3. Çakıcı, M., Gökçe, Ö., Babayiğit, A., Çakıcı, E., & Eş, A. (2017). Depression: point-prevalence and risk factors in a North Cyprus household adult cross-sectional study.BMC psychiatry,17(1), 387.
 4. Ogungbamila, B., & Adeyanju, A. B. (2017). Psychological and health problems of conflict-displaced ilaje adolescents and adults in Nigeria.Indian Journal of Health & Wellbeing,8(1).
 5. Adonis, M. N., Demetriou, E. A., & Skotinou, A. (2018). Acute Stress Disorder in Greek Cypriots Visiting the Occupied Areas.Journal of Loss and Trauma,23(1), 15-28.
 6. Naboureh, S. Comparıng Resılıence, Post Traumatıc Stress Dısorder And Depressıon Between Internally Dısplaced And Non-Dısplaced Person Among Adolescence.
 7. Gökçe, Ö. Clınıcal Psychology Master’s Programme.
 8. Ogungbamila, B. (2015). Forgiveness among Conflict-forced Displaced People in Nigeria: The Effects of Time and their Hosts Support for Retaliation.International Journal of Behavioral Science,10(1), 21-34.
 9. Saqib, T., & Nareen, R. A Qualitative Exploration of Psychological Experiences of IDPs in Bannu, Pakistan.
 10. El-Deeb, T. (2017).The experience and prevalence of PTSD in Palestinian adults living in the Gaza Strip(Doctoral dissertation, Brunel University London).
 11. Babafemi, A. A., & Bolanle, O. (2017). Psychological and Health Problems of Conflict-displaced Ilaje Adolescents and Elderly in Nigeria.Indian Journal of Gerontology,31(1).
 12. Yontucu, H., & Okray, Z. (2015). Global Journal of Psychology Research.
 13. Abu el Hija, A. (2018).Intergenerational transmission of parental nakba related trauma experiences among the palestinans living in Israel(Doctoral dissertation).
 14. Луценко, О. Л., & Цапкова, А. С. (2017). Переживання стресу та страхів у студентів–ВПО.Вісник Харківського національного університету імені ВН Каразіна. Серія «Психологія», (62), 18-25.

AtıftaBulunulan:

Çakıcı M. Madde kullanıcılarının özellikleri: Türkiye’de çok merkezli bir araştırma (Birinci aşama). 3P Dergisi 1997; 7(ek 1) 34-36.

Atıf Yapan:

 1. Çakıcı M, Çakıcı E, Eş A: Lise Öğrencilerinde Uyuşturucu Madde Kullanımının Yaygınlığı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Öğrencilerinde Psikoaktif Maddeleri Kullanma Yaygınlığı. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 11 (3):206- 212, 2010.

Atıfta Bulunulan:

Çıtak S, Çakıcı E,Çakıcı M: Haloperidol veya Klozapin ile Tedavi Edilmekte Olan Şizofrenik Hastalarda Nöropsikolojik Değerlendirme. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni 2009; 19:5-14. (WOS:000264539000002, ISSN: 1017-7833)

Atıf Yapanlar:

 1. Hakan Balibey, Cengiz Basoglu, Stefan Lundgren, Melih O. Babaoglu, Umit Yasar, Hasan Herken, Anders Rane, Atilla Bozkurt, Mesut Cetin. CYP1A2*1F Polymorphism Decreases Clinical Response to Clozapine in Patients with Schizophrenia. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni, Cilt: 21, Sayı: 2, 2011 / 93-101.
 1. Çıtak S, Çakıcı E, Çakıcı M, Köse S: Neuropsychological assessment in patients with paranoid and non-paranoid schizophrenia. Klinik Psikofarmakoloji Bülteni 2013; 23(4):294-304. (DOI: 10.5455/bcp.20131213040431)

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı M, Çakıcı E, Eş A, Ergün D. The prevalence and risk factors of substance use among university students in Turkish Republic of Northern Cyprus. Anadolu Psikiyatr De 2014; 15: 108-115.

Atıf Yapanlar:

 1. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., & Eş, A. (2014). KKTC’de psikoaktif maddelerin kullanım yaygınlıkları ve risk etkenleri.Bağımlılık Dergisi 2014; 15 (4): 159,166.
 2. Cakici, M., Tutar, N., Cakici, E., Karaziz, M., & Es, A. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in Turkish Republic of Northern Cyprus: 2003-2013/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri: 2003-2013.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2), 99-108.
 3. Dayi, A., Gulec, G., & Mutlu, F. (2015). Prevalence of Tobacco, Alcohol and Substance use Among Eskisehir Osmangazi University Students/Eskisehir Osmangazi Üniversitesi ögrencilerinde sigara, alkol ve madde kullanim yayginligi.Dusunen Adam,28(4), 309.
 4. Cakici, M., Cakici, E., Ozsoy, I., Karaaziz, M., Beyazit, U., & Hancerli, S. (2018). The prevalence and risk factors of psychoactive substance use among secondary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetinde ortaokul ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri, 1999-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,19(6), 586-593.
 5. OLGUN, D. A. S. Knowledge, Attitude and Behavior of Health College Students Related to Drug Abuse.
 6. TÜTAR, N., & ÇAKICI, D. M. The Prevalence Of Substance Use In Northern Cyprus, 2013.
 7. Cakici, E., Keskindag, B., Karaaziz, M., & Cakici, M. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in primary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/KKTC’de ilkokul ogrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273-283.
 8. Yaygınlığı, K. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrencilerinde Sigara, Alkol ve Madde.
 9. Çakici, M., Tutar, N., Çakici, E., Karaziz, M., & EŞ, A. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullanımının yaygınlığı ve risk etkenleri: 2003-2013.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2).
 10. Çakici, E., Keskindağ, B., Karaaziz, M., & Çakici, M. (2017). KKTC’de ilkokul öğrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273.

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., PolaT,O., Albayrak, M., İnanıcı, M.A., Tansel, E. (1995). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan adli ölü muayenesi ve adli otopsilerin retrospektif incelenmesi. 8. Ulusal Adli Tıp Günleri Bilimsel Program ve Bildiri Özetleri Kitapçığı.İstanbul:23.

Atıf Yapanlar:

 1. Katkıcı, U. (1997). Sivas’ ta Adli Otopsiler 1990-1995 Demografik Veriler ve Otopsiyi Yapan Hekimin Özellikleri.The Bulletin of Legal Medicine,2(1), 3-6.
 2. Tıraşçı, Y., & Gören, S. (2005). Diyarbakır’da 1996-98 yılları arasında saptanan medikolegal ölümlerin tanımlanması.Dicle Tıp Dergisi,32(1), 1-5.
 3. Aydın, B., Turla, A., Boz, H., & Karaarslan, B. (2006). Samsun ilinde asıya bağlı ölümler.The Bulletin of Legal Medicine,11(1), 23-29.
 4. Eren, A., Arslan, M. M., Hilal, A., & Çekin, N. (2009). Adana’da Yüksekten Düşme Sonucu Meydana Gelen Ölüm Olguları.The Bulletin of Legal Medicine,14(1), 12-15.
 5. Tokdemir, M., Türkoğlu, A., Kafadar, H., & Düzer, S. (2008). Elazığ’da 2001-2006 Yılları Arasında Yapılan Adli Otopsi Olgularının Değerlendirilmesi.The Bulletin of Legal Medicine,13(2), 57-62.
 6. Uraz, N., Katkıcı, U., & Erel, Ö. (2009). Aydın’da Zorlamalı Kadın Ölümleri.The Bulletin of Legal Medicine,14(2), 61-70.
 7. Adresi, Y. Kocaeli Adli Tıp Şubesine Yansıyan Erken Yaşlılık Ve Sonrası Ölümlerin Değerlendirilmesi.
 8. Akar, T., Bakar, C., Şenol, E., & Demirel, B. (2005). Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesinde Adli Ölü Muayenesi Yapılan Olguların Değerlendirilmesi.Gazi Medical Journal,16(4).
 9. Akar, T., Demirel, B., Demircan, A., & Bildik, F. (2007). Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Bir Yıl İçerisinde Meydana Gelen Ölümlerin Değerlendirilmesi.Gazi Medical Journal,18(4).

Atıfta Bulunulan:

Akfert Kolay, S., Çakıcı, E., Çakıcı, M. (2009).Cigarette and alcohol use among university students and its relationship with family problems. Anatolian Journal of Psychiatry; 10:40-47.

Atıf Yapanlar:

 1. Gungor, I., Rathfisch, G., Kizilkaya Beji, N., Yarar, M., & Karamanoglu, F. (2013). Risk‐taking behaviours and beliefs about fertility in university students.Journal of clinical nursing,22(23-24), 3418-3427.
 2. Çakici, E., Çakici, M., Eş, A., & Ergün, D. (2014). The prevalence and risk factors of substance use among university students in Turkish Republic of Northern Cyprus.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,15(2).
 3. Özdemir, A., & Koçoğlu, G. (2015). Self-concept and social comparison and their relation with smoking and alcohol consumption in adolescents.International journal of adolescent medicine and health,29(4).
 4. Keskin, G., & Gumus, A. B. (2017). Investigation of Depressive Symptoms and Related Variables with Depressive Symptoms in Alcohol and Substance Abusers.Dusunen Adam: Journal of Psychiatry & Neurological Sciences,39(3).
 5. Görgülü, Y., ÇAKIR, D., Sönmez, M. B., Çinar, R. K., & Vardar, M. E. (2016). Alcohol and psychoactive substance use among university students in Edirne and related parameters.Nöro Psikiyatri Arşivi,53(2), 163.
 6. Gezer, E. (2013). Examination of substance-use and its psychological signs among the spes students.Life Science Journal,10(4).
 7. Demirbas, H. (2017). Predictive Psychological Factors of Problematic Alcohol use in University Students.
 8. Parametreler, İ. (2015). Alcohol and Psychoactive Substance Use Among University Students in Edirne and Related Parameters.

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., Çakıcı, E., Bekiroğulları Z, Tatlısu Ö. (2003). Kuzey Kıbrıs‟ta Madde Kullanımının Yaygınlığı. Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği Yayınları, Lefkoşa: Dört Renk Press.

Atıf Yapanlar:

 1. Çakici, E., Çakici, M., Eş, A., & Ergün, D. (2014). The prevalence and risk factors of substance use among university students in Turkish Republic of Northern Cyprus.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,15(2).
 2. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., & Eş, A. (2014). KKTC’de psikoaktif maddelerin kullanım yaygınlıkları ve risk etkenleri.Bağımlılık Dergisi 2014; 15 (4): 159,166.
 3. Cakici, M., Cakici, E., Ozsoy, I., Karaaziz, M., Beyazit, U., & Hancerli, S. (2018). The prevalence and risk factors of psychoactive substance use among secondary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetinde ortaokul ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri, 1999-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,19(6), 586-593.
 4. Tütar, N., & Çakıcı, D. M. The Prevalence Of Substance Use In Northern Cyprus, 2013.
 5. Geçirme, G. Gençler Arasındaki Popüler Psikoaktif Madde; Sentetik Kannabinoid (bonzai): Bir.
 6. Çakici, M., Tutar, N., Çakici, E., Karaziz, M., & EŞ, A. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullanımının yaygınlığı ve risk etkenleri: 2003-2013.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2).

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., Çakıcı, E. (1999). KKTC Lise Gençliğinde Uyuşturucu Madde Kullanımının Yaygınlığı-. Lefkoşa: KKTC Başbakanlık Devlet Basımevi, 2000.

Atıf Yapanlar:

 1. Çakici, E., Çakici, M., Eş, A., & Ergün, D. (2014). The prevalence and risk factors of substance use among university students in Turkish Republic of Northern Cyprus.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,15(2).
 2. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., & Eş, A. (2014). KKTC’de psikoaktif maddelerin kullanım yaygınlıkları ve risk etkenleri.Bağımlılık Dergisi 2014; 15 (4): 159,166.
 3. Çakici, M., Çakici, E., & Es, A. (2010). Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti lise ögrencilerinde psikoaktif maddeleri kullanma yayginligi.Anadolu Psikiyatri Dergisi,11(3), 206.
 4. Cakici, M., Cakici, E., Ozsoy, I., Karaaziz, M., Beyazit, U., & Hancerli, S. (2018). The prevalence and risk factors of psychoactive substance use among secondary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetinde ortaokul ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri, 1999-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,19(6), 586-593.
 5. Uçkan, İ., & Atak, A. P. D. İ. E. (2016). Clınıcal Psychology Master’s Programme.
 6. Tütar, N., & Çakıcı, D. M. The Prevalence Of Substance Use In Northern Cyprus, 2013.
 7. Çakici, M., Tutar, N., Çakici, E., Karaziz, M., & EŞ, A. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullanımının yaygınlığı ve risk etkenleri: 2003-2013.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2).
 8. Çakici, E., Keskindağ, B., Karaaziz, M., & Çakici, M. (2017). KKTC’de ilkokul öğrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273.

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M. (2016).Lifetime prevalence and risk factors of problem and pathologic gambling in North Cyprus. J Gambl stud.;32(1):11–23.

Atıf Yapanlar:

 1. Fulton, C. (2015).Playing Social Roulette: The Impact of Gambling on Individuals and Society in Ireland. University College Dublin.
 2. Çakıcı, M., Gökçe, Ö., Babayiğit, A., Çakıcı, E., & Eş, A. (2017). Depression: point-prevalence and risk factors in a North Cyprus household adult cross-sectional study.BMC psychiatry,17(1), 387.
 3. Lee, J. (2016).Understanding the responsible gambling behavior of non-problem gamblers. Temple University.
 4. Côté, M., Tremblay, J., & Brunelle, N. (2018). A new look at the coping strategies used by the partners of pathological gamblers.Journal of Gambling Issues, (38).
 5. Fırat, Y., & Çakıcı, D. M. Comparıson Of Socıodemographıc Characterıstıcs And Problem Internet Use Problem Betweengamblers And Non-Gamblers Among Unıversıty Students.
 6. Côté, M. (2017).Un nouveau regard sur les stratégies d’adaptation utilisées par les partenaires de joueurs pathologiques(Doctoral dissertation, Université du Québec à Trois-Rivières).

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., Eş,A. (2014).KKTC’de psikoaktif maddelerin kullanım yaygınlıkları ve risk etkenleri.Bağımlılık Dergisi; 15 (4):159.

Atıf Yapanlar:

 1. Cakici, M., Tutar, N., Cakici, E., Karaziz, M., & Es, A. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in Turkish Republic of Northern Cyprus: 2003-2013/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullaniminin yayginligi ve risk etkenleri: 2003-2013.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2), 99-108.
 2. Cakici, E., Keskindag, B., Karaaziz, M., & Cakici, M. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in primary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/KKTC’de ilkokul ogrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273-283.
 3. Çakici, M., Ergün, D., Çakici, E., & Onur, Ç. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde lise öğrencileri arasında psikoaktif madde kullanım yaygınlığı ve risk etkenleri, 1996-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(5), 428.
 4. Çakici, M., Tutar, N., Çakici, E., Karaziz, M., & EŞ, A. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde psikoaktif madde kullanımının yaygınlığı ve risk etkenleri: 2003-2013.Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(2).
 5. Cakici, M., Ergun, D., Cakici, E., & Onur, C. (2017). The prevalence and risk factors of substance use among high school students in Turkish Republic of Northern Cyprus, 1996-2015/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti’nde lise ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullanim yayginligi ve risk etkenleri, 1996-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(5), 428-438.
 6. Çakici, E., Keskindağ, B., Karaaziz, M., & Çakici, M. (2017). KKTC’de ilkokul öğrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273.

Atıfta Bulunulan:

Cakici, M. (2012).The prevalence and risk factors of gambling behavior in Turkish Republic of Northern Cyprus. Anatolian Journal of Psychiatry/Anadolu Psikiyatri

Atıf Yapanlar:

 1. Calado, F., & Griffiths, M. D. (2016). Problem gambling worldwide: An update and systematic review of empirical research (2000–2015).Journal of behavioral addictions,5(4), 592-613.
 2. Çakıcı, M., Çakıcı, E., & Karaaziz, M. (2016). Lifetime of prevalence and risk factors of problem and pathologic gambling in North Cyprus.Journal of gambling studies,32(1), 11-23.
 3. Momodu, H. S. (2014).Perceived Social Impacts of Legalized Betting: The Case of Famagusta, TRNC(Doctoral dissertation, Eastern Mediterranean University (EMU)-Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)).
 4. Tracy, J. K., Maranda, L., & Scheele, C. Statewide Gambling Prevalence in Maryland: 2017.
 5. Aricak, O. T. (2018). Problematic Online Betting Among Turkish Adolescents.Journal of gambling studies, 1-15.
 6. Fırat, Y., & Çakıcı, D. M. Comparıson Of Socıodemographıc Characterıstıcs And Problem Internet Use Problem Betweengamblers And Non-Gamblers Among Unıversıty Students.

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M.,Çakıcı E., Eş, A. (2010). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lise Öğrencilerinde psikoaktif maddeleri Kullanma Yaygınlığı. Anadolu Psikiyatri Dergisi. s. 11:206-212.

Atıf Yapanlar:

 1. Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., & Eş, A. (2014). KKTC’de psikoaktif maddelerin kullanım yaygınlıkları ve risk etkenleri.Bağımlılık Dergisi 2014; 15 (4): 159,166.
 2. Tütar, N., & Çakıcı, D. M. (2013). The Prevalence Of Substance Use In Northern Cyprus,.
 3. Kalyoncu, H., & Green, T. (2018). Substance Dependence: Reinforcing the Individual for a Clean Life.
 4. Çakici, E., Keskindağ, B., Karaaziz, M., & Çakici, M. (2017). KKTC’de ilkokul öğrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273.
 5. Kalyoncu, H. (2018). Madde Bağımlılığı: Temiz Bir Yaşam İçin Bireyin Güçlendirilmesi.
 6. Cakici, E., Keskindag, B., Karaaziz, M., & Cakici, M. (2017). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in primary school students in Turkish Republic of Northern Cyprus/KKTC’de ilkokul ogrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273-283.
 7. Çakici, E., Keskindağ, B., Karaaziz, M., & Çakici, M. (2017). KKTC’de ilkokul öğrencileri arasinda psikoaktif maddelerin kullanim yayginliklari ve risk etkenleri.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(3), 273.

Atıfta Bulunulan:

Cakici, M., Gokce, O., Babayigit, A., Cakici, E., Es, A. (2017). Depression: point-prevalence and risk factors in a North Cyprus household adult cross-sectional study. BMC psychiatry.;17(1):387.

Atıf Yapanlar:

 1. Chen, Y. Y., Lai, Y. J., Wang, J. P., Shen, Y. C., Wang, C. Y., Chen, H. H., … & Chou, P. (2018). The association between glaucoma and risk of depression: a nationwide population-based cohort study.BMC ophthalmology,18(1), 146.
 2. Kristiansen, C. B., Kjær, J. N., Hjorth, P., Andersen, K., & Prina, A. M. (2018). Prevalence of common mental disorders in widowhood: A systematic review and meta-analysis.Journal of Affective Disorders.
 3. Patel, N., Kaur, D., & Ghildiyal, R. Profile of Depression and Anxiety Related Disorders in Women.
 4. Park, H., & Kim, K. (2018). Depression and Its Association with Health-Related Quality of Life in Postmenopausal Women in Korea.International journal of environmental research and public health,15(11), 2327.

Atıfta Bulunulan:

Tansel, E., Aker, A.T., Cakici, M., Ozeren, M., Erkoc, S., Arkonac, O.(1996) Sizofrenide gorulen varsanilarin hastalik siddeti ve sanrilar ile olan iliskileri. Dusunen Adam ; 9(Suppl.1):21-24.

Atıf Yapanlar:

 1. Tatli, M., Bulut, A., & Guveneroglu, N. U. (2016). Evaluation of the effect of schizophrenia patients’ beliefs about their auditory hallucination on the disease/Sizofreni hastalarinda isitsel varsani ile ilgili inanislarin hastaliga etkilerinin degerlendirilmesi.Anadolu Psikiyatri Dergisi,17(4), 285-292.
 2. Tatli, M., Bulut, A., & Güveneroglu, N. Ü. (2016). Sizofreni hastalarinda isitsel varsani ile ilgili inanislarin hastaliga etkilerinin degerlendirilmesi/Evaluation of the effect of schizophrenia patients’ beliefs about their auditory hallucination on the disease.Anadolu Psikiyatri Dergisi,17(4), 285.
 3. Kilicaslan, E. E., Acar, G., Eksioglu, S., Kesebir, S., & Tezcan, E. Sanrı ve varsanı tiplerinin şizofreni ve şizoaffektif bozuklukta tedavi yanıtına etkisi.

Atıfta Bulunulan:

Cakici, M., Tutar, N., Cakici, E.(2016). The prevalence and risk factors of psychoactive drug use in Turkish Republic of Northern Cyprus: 2003-2013. Anadolu Psikiyatri Dergisi

Atıf Yapanlar:

 1. Çakici, M., Ergün, D., Çakici, E., & Onur, Ç. (2017). Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde lise öğrencileri arasında psikoaktif madde kullanım yaygınlığı ve risk etkenleri, 1996-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(5), 428.
 2. Cakici, M., Ergun, D., Cakici, E., & Onur, C. (2017). The prevalence and risk factors of substance use among high school students in Turkish Republic of Northern Cyprus, 1996-2015/Kuzey Kibris Turk Cumhuriyeti’nde lise ogrencileri arasinda psikoaktif madde kullanim yayginligi ve risk etkenleri, 1996-2015.Anadolu Psikiyatri Dergisi,18(5), 428-438.

Atıfta Bulunulan:

Çakıcı, M., Çakıcı, E., Karaaziz, M., Tutar, N., Eş, A. (2014). Prevalence and Risk Factors of Drug Use in TRNC. Journal of Dependence;15:159–66.

Atıf Yapanlar:

 1. Sancar, N., Nalca Andrieu, M., Hincal, E., & Granit, D. (2017). Cancer Incidence 2010-2014 Among the North Cyprus Population of Adults Aged 15 and Over.Turkish Journal of Oncology/Türk Onkoloji Dergisi,32(2).
 2. Çelik, F., & Çakıcı, M. Clınıcal Psychology Master’s Programme.

Atıfta Bulunulan:

Citak, S., Cakici, E.T., Cakici, M., Kose, S. (2013).Neuropsychological assessment in patients with paranoid and non-paranoid schizophrenia. Bulletin of Clinical Psychopharmacology, 23(4), 294-304.

Atıf Yapanlar:

 1. Mitrović, M. (2016).Dijagnostička procena afektivne i kognitivne komponente teorije uma, emocionalne empatije i afektivne vezanosti kod paranoidne shizofrenije(Doctoral dissertation, Универзитет у Нишу, Филозофски факултет).
 1. Ulusal ve Uluslararası Projeler

1-Mehmet Çakıcı. Steps of Prevention of Drug Abuse in the Turkish Cypriot Community, Project No. WSE-PS02-4194, Birleşmiş Milletler Gelişim Programı ve ABD Uluslararası Gelişim Birimi, 2003.

2-Mehmet Çakıcı. Child Abuse in Northern Cyprus. Civil Society Program, The Administrator of the Civil Society Programme, acting by authoriting granted under contract n. CY 003-99-01, (The Contracting Aurhority), European Union, 2003.

3-Mehmet Çakıcı. General Populatiın AİDS Campaign. Bi-communal Project (kenthea & Turkish Cypriot Mental Health Organisation) Birleşmiş Milletler Gelişim Programı ve ABD Uluslararası Gelişim Birimi. 2003.

4-Mehmet Çakıcı. Steps of Prevention of Drug Abuse in the Turkish Cypriot Community, organising bi-communal symposium. Project. No: WSE-PS02-4194. 2004.

 1. İdari Görevler

Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı (2001-2005)

Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı (2014-……..)

 1. Bilimsel ve Mesleki Kuruluşlara Üyelikler

1-Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

2-Türk Psikiyatri Derneği

3-Özel Hekimler Birliği

4-Çocuğu İstismardan Koruma ve Rehabilitasyon Derneği

5- Kıbrıs Ruh Sağlığı Derneği

 1. Ödüller

1-1984 Tubitak Ödülü

“Fizik Dalında Üçüncülük”

2-1997 XXXIII. Ulusal Psikiyatri Kongresi En İyi Araştırma Ödülü, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 70. Yıl Özel Ödülü

“Şizofrenik hastalarda MRI ve SPECT Bağlantısı”

3- 1999 KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Takdir ve Ödülü

“KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı içerisindeki ruh sağlığı hizmetlerinin kurulması ile ilgili”

4- 2000 KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Teşekkür Plaketi

“KKTC Lise gençliğine yönelik hazırlanan sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi eğitimi ile ilgili”

5- 2001 VIII. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi En İyi Araştırma Ödülü

“Bankazadelerde psikolojik ve Psikopotolojik belirtilerin incelenmesi”

6- 2001 Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Akademik ve Bilimsel Başarı Ödülü

“Psikiyatri ve Psikoloji alanlarında yapılan bilimsel çalışmalar ve hizmetler

ile ilgili”

7- 2002 TOPY Akdeniz Ödülü- En Başarılı 10 Genç Ödülü, Genç

Müteşebbisler Derneği.

“İnsanlığa ve Gönüllü kuruluşlara hizmet alanında”

8- 2001 ABD Fulbright Bursu

“Madde bağımlılığı eğitimi”

9- 2001 ABD Fulbright Bursu

“Madde bağımlılığı tedavi merkezleri eğitimi”

10-2014 VI. Uluslar arası Psikofarmakoloji Dergisi En İyi Araştırma Yazısı Üçüncülük Ödülü:‘Neuropsychological assessment in patients with paranoid and non-paranoid schizophrenia’

11- 2014, 50. Ulusal Psikiyatri Kongresi Araştırma Bildiri Ödülü

“KKTC’de kumar davranışının yaygınlığı, risk faktörleri ve kültürlenme tutumları ile ilişkisi”

12- 2017, 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Araştırma Bildiri Ödülü

İkincilik Ödülü:KKTC’de Erişkin Bireylerde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Madde Kullanımına Yönelik Tutumların İncelenmesi, 2003-2017.

13-2018, 54. Ulusal Psikiyatri Kongresi Araştırma Bildiri Ödülü

Üçüncülük Ödülü:KKTC’de erişkin bireylerde disosiyatif belirtilerin yaygınlığı, risk faktörleri ve akültürasyon ile ilişkisinin incelenmesi, 02-06 Ekim 2018

14-2018, 12. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Araştırma Bildiri Ödülü

Birincilik Ödülü:KKTC’de Erişkin Bireylerde Psikoaktif Madde Kullanımının Yaygınlığı, Risk Faktörleri ve Madde Kullanımına Yönelik Tutumların İncelenmesi ve Akültürasyon İlişkisi 2003-2018

Akademik YılDönemDersin AdıHaftalık SaatiÖğrenci Sayısı
TeorikUygulama
2016-17GüzPSY 342 Psikopatoloji3177
PSY441Clinical Psychology359
PSY448Madde Bağımlılığı Danışmanlığı31
PSY420 Yaşamboyu Gelişim Psikolojisi5
PSY501 Adult Psychopathology348
PSY 642 Psikopatoloji17
AMYO203 Adli Tıp75
ADT 410 Adli Tıp2212
İlkbaharPSY 442 Clinical Psychology-II360
PSY 499 Dissertation6121
ADT 410 Adli Tıp2238
PSY595 Internshıp I31
PSY599  Thesis2
PSY 501 Adult Psychopathology39
2017-18GüzAMYO203 Adli Tıp353
ADT 410 Adli Tıp219
PSY 441 Clinical Psychology367
PSY 501 Adult Psychopathology337
PSY 501 Adult Psychopathology(Modüler)3136
ADT 410 Adli Tıp2201
İlkbaharPSY 442 Clinical Psychology-II3126
PSY 499 Dissertation641
PSY499 Mezuniyet Projesi61
PSY599  Thesis13
PSY595 Internshıp I30
 

PSY595 Internshıp I(Modüler)

 

31